MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie są Rzym, Paryż i Wenecja? W Polsce! Te miejscowości znajdziesz w naszym kraju. Gdzie są zlokalizowane?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Miejscowość w woj. podlaskim. Przejdź do kolejnych slajdów galerii, żeby zobaczyć inne zagraniczne nazwy miejscowości w Polsce.
Licencja
Miejscowość w woj. podlaskim. Przejdź do kolejnych slajdów galerii, żeby zobaczyć inne zagraniczne nazwy miejscowości w Polsce. Licencja Wikimedia Commons/Nostrix/CC BY-SA 4.0
Rzym, Wenecja, Paryż, Kreta – żeby zwiedzić te miejsca, wcale nie trzeba wyjeżdżać z Polski. Miejscowości o takich nazwach można bowiem znaleźć w naszym kraju. Gdzie się znajdują i dlaczego je tak nazwano? Dowiedz się więcej o tych ciekawych miejscach.

Spis treści

Paryż, Wenecja i Rzym są... w Polsce. Jakie jeszcze mamy „zagraniczne” miejscowości?

Zagraniczne nazwy miejscowości można spotkać w całej Polsce. Podczas podróży po kraju można się natknąć m.in. na Paryż, Kretę czy Wenecję – często niewielkie wioski lub wręcz części wsi. Gdzie się znajdują i skąd wzięły się ich nazwy? Tego dowiesz się z galerii.

Zobacz najciekawsze zagraniczne nazwy miejscowości w Polsce:

Niezwykłe nazwy miejscowości w Polsce. Skąd się wzięły?

Okazuje się, że miejsca o zagranicznych, znajomo brzmiących nazwach można odwiedzić bez przekraczania granicy. Skąd wzięły się w Polsce oficjalne lub zwyczajowe nazwy takie jak Paryż, Kreta czy Frascati? Ich pochodzenie jest bardzo różne. Niekiedy nazwę nadawał na pamiątkę dawny właściciel danego terenu, np. szlachcic, który wrócił z dalekiej wyprawy. Czasem miejscowość nazywano od miejsca, z którego pochodzili pierwsi osadnicy na danym terenie. Są też i takie nazwy, których pochodzenie zaginęło w mrokach niepamięci.

Zobacz też: Najdziwniejsze budynki świata. Fantazja architektów nie zna granic

Na terenie Polski można znaleźć między innymi:

  • Paryż,
  • Wenecję,
  • Szwecję,
  • Kretę,
  • Kosowo,
  • Szkocję,
  • Rzym.

W galerii opisaliśmy krótko każdą z tych miejscowości, a także pochodzenie ich nazw (o ile jest znane). Co ciekawe, niektóre z nich znajdują się całkiem blisko siebie, co oznacza, że w ciągu jednej kilkugodzinnej wyprawy rowerowej można np. zwiedzić Wenecję i Paryż.

Sprawdź, gdzie znajdują się miejscowości o zagranicznych nazwach:

Warto wiedzieć, że na świecie można trafić również na przypadki odwrotne, to znaczy polskie nazwy miejscowości w innych krajach. Wiele z nich wiąże się z migracjami Polaków na przestrzeni wieków – to np. miejsca, w których przybyszów z Polski zamieszkało wyjątkowo wielu. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych znajdują się miejscowości o nazwach takich jak Lublin, Krakow czy Warsaw. Zdarzają się też miejsca inspirowane Polakami, którzy odegrali ważną rolę w historii danego kraju. Tu jako przykład można podać amerykańskie miasto Pulaski. Jego nazwa upamiętnia Kazimierza Pułaskiego, który walczył nie tylko o wolną Polskę, ale także o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

[QUIZ] Te miasta zmieniły nazwy. Zgadniesz, jak się nazywały?

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Gdzie są Rzym, Paryż i Wenecja? W Polsce! Te miejscowości znajdziesz w naszym kraju. Gdzie są zlokalizowane? - RegioDom.pl

Wróć na przemkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto