Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

85 lat temu spłonęła synagoga w Głogowie. Kolejna rocznica Nocy Kryształowej. WIDEO

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Wideo
od 16 lat
Mija właśnie 85. rocznica Nocy Kryształowej. Wydarzenia, które dosięgnęło również ówczesnego Głogowa. W tym czasie spłonęła w nim piękna synagoga. Poznajcie historię synagogi oraz głogowskich Żydów.

85 lat temu, w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku doszło do Nocy Kryształowej. Ogromne ruchy antyżydowskie na terenie całej III Rzeszy Niemieckiej dotknęły także Głogowa, który w tamtych czasach znajdował się na terenie Niemiec.

– To wydarzenie, które miało ogromne znaczenie w Trzeciej Rzeszy. W nocy z 9 na 10 listopada odbyły się ruchy antyżydowskie na terenie większości miast ówczesnej Trzeciej Rzeszy. Wówczas synagoga głogowska przestała tak naprawdę istnieć. Została podpalona przez bojówki antyżydowskie. A później oczywiście wyburzono ją do samego końca. Rozebrano tak naprawdę do fundamentu i dzisiaj w zasadzie mamy takie lapidarium, mniej więcej na terenie, gdzie znajdowała się ta synagoga. Upamiętnia oczywiście miejsce tej pięknej budowli – przybliża jej historię Dariusz Czaja z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej.

A sama synagoga w Głogowie uznawana była faktycznie, za jedną z najpiękniejszych takich budowli ówczesnych czasów. Przetrwała zaledwie nieco około 40 lat.

– Może nie była jakaś ogromna w stosunku do tej we Wrocławiu czy do tej w Berlinie natomiast wzorowano się właśnie na berlińskiej, kiedy powstawała synagoga w naszym mieście. Ona powstała w roku 1892. Projektowało ją dwóch architektów z Berlina i właśnie dopatrywano się tego, że jest wzorowana na synagodze berlińskiej. Miała wysoką wieżę na 32 metry. Zakończona ta wieża była piękną kopułą. We wnętrzu posiadała miejsce dla 300 mężczyzn i 250 kobiet – mówi Dariusz Czaja.

85 lat temu spłonęła synagoga w Głogowie
Dawna synagoga w GłogowieFotopolska.eu

1/4 czwarta śląskiej populacji Żydów mieszkała w Głogowie

Głogów był miastem, które w pewnym okresie posiadało naprawdę sporą społeczność żydowską. Przez setki lat była ona stabilna, aż do czasów niemieckich nazistów.

– Pierwsze wzmianki dotyczące pojawienia się ludności żydowskiej w naszym mieście sięgają końca XIII wieku. Od tamtego czasu Żydzi zadomowili się w naszym mieście. Zresztą jak w wielu miastach Śląska ówczesnego. Natomiast Głogów stał się takim miejscem, gdzie w wieku osiemnastym mieszkało 25 procent populacji całego Śląska, jeśli chodzi o ludność żydowską. Oczywiście to z czasem się zmieniło ze względów ekonomicznych. Żydzi z Głogowa zaczęli wyjeżdżać głównie do Wrocławia i Berlina, do tych większych ośrodków, gdzie mogli się realizować. Natomiast ta pozostała społeczność żydowska realizowała się tutaj. W ich rękach były domy towarowe, sklepy różnego rodzaju, handlowano wieloma materiałami, wieloma artykułami. Natomiast po dojściu Adolfa Hitlera do władzy liczba ludności żydowskiej w Głogowie zdecydowanie malała z każdym rokiem i w roku 1939 liczyła ona około 100 osób, w zasadzie w ciągu 2 lat ludność żydowska z Głogowa zniknęła – dodaje regionalista.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto